Schaffgotschowie

Bez kategoriiMożliwość komentowania Schaffgotschowie została wyłączona

Pełny tytuł: Schaffgotschowie. Potomkowie Piastów i spadkobiercy śląskiego Kopciuszka

Czas trwania: 25 VI – 10 X 2021

Kurator: dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki

Patronat Honorowy: hrabia Hans Ulryk Schaffgotsch, Starosta Tarnogórski Krystyna Kosmala

Projekt: VIII Szlachecki weekend

Współpraca:

O WYSTAWIE

Nakielscy Henckel von Donnersmarckowie, Piastowie z Brzegu oraz śląscy Schaffgotschowie – trzy różne dynastie i wiele wspólnego. Związki łączące wspomniane rody ukazuje najnowsza wystawa historyczna Centrum Kultury Śląskiej „Schaffgotschowie. Potomkowie Piastów i spadkobiercy śląskiego Kopciuszka”, zorganizowana w ramach VIII edycji „Szlacheckiego weekendu”.

Zgodnie z tytułem ekspozycja koncentruje się na dziejach Schaffgotschów, jednym z najstarszych i najbardziej zasłużonych rodów arystokratycznych Śląska – ponad 700 lat wspólnej historii! Główny wątek stanowią  jego piastowskie korzenie, wynikające z faktu ożenku w 1620 r. Hansa Ulryka Schaffgotscha z księżniczką brzeską Barbarą Agnieszką. Skoro o ożenkach mowa, nie może zabraknąć informacji o słynnym mariażu kolejnego Hansa Ulryka z plebejuszką Joanną Grycik, zwaną śląskim Kopciuszkiem. A jakie tropy wiodą do pałacu w Nakle Śląskim? Także tego można dowiedzieć się z wystawy.  Wśród eksponatów: portrety, dokumenty (w tym starodruki), miniaturowy Almanach Gotajski z podobizną Emanuela Schaffgotscha (teść Joanny Grycik), replika Bawarskiego Orderu Teresy, który otrzymała Joanna, kartusz herbowy, pieczęć woskowa księcia Janusza z brzegu, monety oraz bogato ilustrowane plansze informacyjne.

Główny wątek wystawy stanowią piastowskie korzenie wielkiej śląskiej rodziny arystokratycznej Schaffgotsch, którego żeńską protoplastką była księżniczka brzeska Barbara Agnieszka, córka księcia Brzegu i Legnicy Joachima Fryderyka i Anny Marii ks. Anhaltu. Jako kobieta już 27-letnia, 31 października 1620 r. poślubiła na zamku w Legnicy wpływowego, młodszego o 2 lata Hansa Ulryka Schaffgotscha. W wianie wniosła małżonkowi związek ze wspaniałą rodziną Piastów, a w posagu 30.000 talarów i ponad 80 ksiąg (źródło: opencachin.pl).

Inną bohaterką wystawy jest śląski Kopciuszek, czyli Joanna Gryzik, która 8 listopada 1858 r. poślubiła hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha.

» Bez kategorii » Schaffgotschowie

26 czerwca 2021

Comments are closed.